Polecane Polityka Polska 

W poniedziałek posiedzenie władz PO ws. Gawłowskiego

W poniedziałek w Szczecinie zbiera się na wyjazdowym posiedzeniu Zarząd Krajowy i zarząd zachodniopomorskiej PO, a także prezydium klubu parlamentarnego Platformy – poinformował szef tego klubu Sławomir Neumann. Tematem spotkania ma być sprawa zarzutów dla Stanisława Gawłowskiego.

Spotkanie zaplanowano w poniedziałek na godz. 10.30.

Gawłowski – sekretarz generalny PO i lider zachodniopomorskiej Platformy – został w piątek zatrzymany w Szczecinie przez CBA, następnie prokuratura postawiła mu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dzień wcześniej zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Platformy wyraził Sejm.

W sobotę Prokuratura Krajowa poinformowała, że „po zakończeniu czynności procesowych z podejrzanym posłem Stanisławem G., jeszcze tego dnia zostanie skierowany do sądu wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania”.

Szef PO Grzegorz Schetyna, pytany w sobotę w Warszawie, czy w związku z zarzutami dla Gawłowskiego – Platforma planuje zmianę na funkcji sekretarza generalnego, dał do zrozumienia, że najpierw chciałby zaczekać na decyzję sądu w sprawie ewentualnego aresztu dla Gawłowskiego. „W Polsce to nie prokuratura prowadzona przez Zbigniewa Ziobrę decyduje (o tymczasowym areszcie – PAP), tylko – ciągle wierzę – że niezależne sądy. Wierzę, że sąd nie przychyli się do wniosku prokuratury” – powiedział szef Platformy.

Zarzuty postawione Gawłowskiemu dotyczą okresu, gdy pełnił on funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Miał wówczas – jak twierdzi prokuratura – przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty, dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, a także ujawnienia informacji niejawnej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

Neumann złożył tymczasem w sobotę do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o nadużyciu uprawnień funkcjonariusza publicznego przez prokuratora, który postawił zarzuty Gawłowskiemu. Według Platformy, prok. Witold Grdeń kontynuował swoje czynności i postawił zarzuty posłowi, pomimo złożonego w Sejmie wniosku o reasumpcję głosowania w sprawie wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowy areszt dla Gawłowskiego. Platforma wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego w sprawie prokuratora.

Neumann wskazał, że prokurator dopuścił się naruszenie praw posła do sprawiedliwego i wnikliwego rozpoznania sprawy.

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało w sobotę, że wniosek Platformy o reasumpcję głosowania dotyczącego zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Gawłowskiego jest bezprzedmiotowy. W ocenie CIS, podczas głosowania osiągnięto wymaganą większość, a wynik nie budzi wątpliwości.

PAP / 4Mens.pl

Related posts

Leave a Comment