Wojsko Polskie chce zakupić lasery do zwalczania bezzałogowców! Gwiezdne Wojny coraz bliżej?

zdj. ilustracyjne. Fot. Facebook

zdj. ilustracyjne. Fot. Facebook

Wojsko Polskie w końcu zaczyna poważne modernizacje. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie dialogu technicznego pod kryptonimem LASER. W ramach dialogu chce sprawdzić możliwości pozyskania dla polskiego wojska broni laserowej do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

W piątek Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił rozpoczęcie dialogu technicznego o nazwie:„Zwiększenie możliwości rażenia BSP za pomocą laserowych systemów broni skierowanej energii (LSBSE) kr. LASER”.

Broń laserowa ma pomóc Polskiemu Wojsku w walce z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Zadaniem LSBSE ma być „efektywne uszkodzenie i eliminacja obiektu z pola walki”.

Inspektorat wspomina w ogłoszeniu, że poszukuje broni o możliwościach „precyzyjnego nakierowania”, w której wstępne naprowadzanie na cel ma być realizowane na podstawie informacji z systemów radarowych lub „wizualnej obserwacji pola walki”. Kluczową techniką naprowadzania i śledzenia ma być „precyzyjny system celowania wykorzystujący promieniowanie laserowe”.

Broń na być skonstruowana z wykorzystaniem „wysokowydajnych źródeł energii o dużej pojemności” oraz „układów natychmiastowego przekazywania energii”. LSBSE ze względu na „wykonywanie zadań taktycznych” powinien charakteryzować się „dużą skutecznością rażenia”.

Inspektorat wyjaśnia, że chodzi o uszkodzenie BSP, aż do jego zniszczenia przez przepalenie kadłuba. Ponadto, poszukiwana broń ma mieć nie tylko dużą moc wyjściową „efektora laserowego”, ale też duży zasięg rażenia. Ma mieć także możliwość śledzenia ruchu obiektu podczas rażenia.

Inspektorat zakłada, że broń laserowa zostanie pozyskana wraz z niezbędnym oprogramowaniem, które już w chwili jej pozyskania umożliwi współpracę z systemami będącymi na wyposażeniu polskich sił zbrojnych. Pozyskane ma też być wyposażenie do serwisowania broni. Przeglądy techniczne, czynności obsługowe, badania, kalibracja oraz konserwacja nowej broni musi być możliwa do przeprowadzenia przez personel techniczny Sił Zbrojnych RP.

Inspektorat dopuszcza różne formy pozyskania wspomnianego sprzętu wojskowego – wymienia: „zakup, zakup z dostosowaniem, wykonanie pracy rozwojowej”.

Potencjalni wykonawcy, którzy mają w swojej ofercie broń spełniającą ogólne wymagania przedstawione przez Inspektorat, albo są w stanie dostosować swoje oferty od tych wymagań, bądź deklarują wykonanie pracy rozwojowej, w wyniku której broń powstanie, powinni zgłosić się do Inspektoratu Uzbrojenia do 31 lipca 2019 r.

Źródło: wp.pl/ PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *