W Polsce szaleje epidemia KIŁY! Szokujące dane lekarzy. Od 50 lat nie było tak wielu zachorowań

Mężczyzna fot. PxHere.com

Mężczyzna fot. PxHere.com

Z danych, którymi dysponujemy, wynika, że takiej liczby chorych nie było w kraju od 50 lat. Kiłę dziś widzimy na policzkach czy w okolicach jamy ustnej. Ta zmiana typowych obszarów, jakimi dotąd były narządy płciowe, to efekt nowych zachowań seksualnych, z jakimi mamy obecnie do czynienia – mówi dr Grażyna Cholewińska, ordynator oddziału HIV w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Jak podkreślają lekarze, obecnie w Polsce można mówić wprost o epidemii chorób zakaźnych. Od blisko 50 lat nie zarejestrowano, aż tak wielu chory.Jaka jest tego przyczyna? Eksperci mówią chociażby o słabym dostępie do opieki zdrowotnej, niezabezpieczaniu się podczas seksu, braku edukacji seksualnej oraz… stygmatyzacji chorób przenoszonych drogą płciową.

Co ciekawe, bardzo wiele zachorowań dotyczy osób z grupy … seniorów. Tutaj najczęściej dochodzi do błędów lekarzy, którzy z góry zakładają, że objawy nie są powiązane z chorobami wenerycznymi.

Chyba lekarzom wydaje się, że w tym wieku mało prawdopodobne jest, by pacjent cierpiał z powodu chorób przenoszonych tą drogą. To błąd. W mojej placówce mamy pacjenta z AIDS, który obecnie ma 83 lata – tłumaczy dr Cholewińska.

Żyjemy dłużej i dłużej uprawiamy seks. Choroby weneryczne są nieraz niechcianą pamiątką z pobytu w… sanatorium!

Źródło: RynekZdrowia.pl / 4Mens.pl

1 thought on “W Polsce szaleje epidemia KIŁY! Szokujące dane lekarzy. Od 50 lat nie było tak wielu zachorowań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *