Trybunał Stanu dla premiera Mateusza Morawieckiego! Konfederacja składa wniosek

Trybunał Stanu dla premiera Mateusza Morawieckiego! Konfederacja składa wniosek

W piątek przed majówką liderzy Konfederacji zapowiedzieli przygotowanie wniosku o Trybunał Stanu dla premiera Mateusza Morawieckiego. Powodem ma być jawna próba złamania Konstytucji w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. We wtorek przed południem politycy tej formacji zaprezentowali zapowiedziany wniosek i zapowiedzieli ponownie, że będą sprzeciwiać się ratyfikacji FO i głosowaniu nad nią zwykłą większością.

 

Artykuł 90 Konstytucji RP ustęp 2 mówi o tym, że zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej oddającej część kompetencji państwa, udziela Sejm większością kwalifikowaną 2/3 głosów, a potem Senat w takim samym trybie. Na dzisiejszym posiedzeniu izby niższej parlamentu głosowanie co prawda ma się odbyć, ale jedynie większością zwykłą. Zdaniem wielu konstytucjonalistów i polityków, na czele z Konfederacją, będzie to jawne złamanie prawa. – Premier RP kierując w trybie zwykłej większości ratyfikację funduszu zadłużenia, kwalifikuje się pod Trybunał Stanu. – mówił Robert Winnicki, podkreślając, że głosowanie w niezgodności z ustawą zasadniczą będzie w przyszłości skutkować nieważnością ratyfikowanego funduszu.

By postawić szefa rządu przed Trybunałem Stanu, potrzebne jest 115 podpisów posłów oraz większość 3/5 w Sejmie. Konfederacja takiej ilości posłów nie posiada, ale zapowiada, że będzie zbierać podpisy pod swoim wnioskiem.

One thought on “Trybunał Stanu dla premiera Mateusza Morawieckiego! Konfederacja składa wniosek

  1. Teraz następny ruch powinien być przeciwko tym, którzy doprowadzili do bezprawnego zamknięcia świata i gnębienia społeczeństw tego świata,a najbliższe dla przedstawiciele i rozporządzen Europejskich, które nie chronią swoich społeczeństw, tylko bez zbadania sprawy, wdrażają zakazy, nakazy i wszelkie bezprawne ustalenia ograniczając prawa wolnego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *