0

300 zgonów dziennie, 50 tysięcy zachorowań! Eksperci z UW wyliczyli, jak będzie wyglądała IV fala

Share

Szósty model jest najczarniejszy, ale nic nie wskazuje, żeby miał się sprawdzić, bo to by oznaczało 50 tys. zakażeń dziennie – mówił redaktor Michał Stela analizując wykresy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Do danych przekazywanych przez analityków dotarła redakcja telewizji Polsat News. Zaprezentowała je na antenie, wraz ze stosownym komentarzem. Jak się dowiadujemy, Ministerstwo Zdrowia otrzymało prawdopodobne 6 scenariuszów rozwoju IV fali koronawirusa.

Według wyliczeń fala zakażeń ma znacząco wzrosnąć od połowy września i trwać będzie przez mniej więcej 6 miesięcy. Oczywiście, jak to zwykle bywa, podkreślono że dużo zależy od poziomu wyszczepienia społeczeństwa oraz zachowania obywateli.

Według najbardziej optymistycznej wersji, mamy mieć do czynienia z maksymalnie 15 tysiącami zakażeń dziennie. Wzrosty miałyby się zacząć na początku listopada i skończyć w połowie stycznia.

Najpoważniejszy wariant, który określany jest najbardziej prawdopodobnym zakłada 40 tysięcy zakażeń dziennie w pierwszej połowie listopada. Fala miałaby się rozpocząć 15 września i opadłaby dopiero 1 lutego 2022 roku.

Naukowcy zwracają jednocześnie uwagę, że liczba zakażeń będzie się inaczej przekładała na obciążenie ochrony zdrowia niż w poprzednich falach, bo coraz większa część społeczeństwa jest zaszczepiona – dodał dziennikarz Polsat News, Michał Stela.

fot. screen youtube.com

fot. screen youtube.com

Źródło: Polsat News