0

4. dawka szczepionki w Polsce?! Kraska zapowiada i atakuje nieprzekonanych

Share

Odbyłem kilkaset rozmów z osobami, które nie chcą się szczepić. Te argumenty merytoryczne, naukowe, naprawdę nie docierają – twierdzi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, komentując odsetek osób w pełni zaszczepionych w Polsce.

W trakcie przemówienia w Senacie, wiceszef resortu zdrowia odpowiadał na pytania senatorów. Jedno z nich dotyczyło „niskiego” odsetka obywateli, którzy zdecydowali się na zaszczepienie przeciw COVID-19.

Dlaczego jest taki opór (red. przeciw szczepionkom) w Polsce, ale nie tylko w Polsce, bo w wielu krajach europejskich, może mniejszy niż u nas, osób które są niezdecydowane na to szczepienie, nie podejmują dobrej decyzji? Odbyłem kilkaset rozmów z osobami, które nie chcą się szczepić. Te argumenty merytoryczne, naukowe, naprawdę nie docierają. Myślę, że dużo złego wykonały portale społecznościowe, gdzie tych różnych fake newsów sę bardzo wiele pojawia. Niektórzy niestety bezkrytycznie to przyjmują – stwierdził.

W trakcie dyskusji pojawił się także temat 4. dawki szczepionki, która miałaby być podawana jako „kolejna przypominająca”.

Jeżeli chodzi o czwartą dawkę (red. szczepionki na COVID-19), ja oczywiście nie jestem ekspertem, ale jeżeli będzie taka rekomendacja Rady Medycznej oczywiście będziemy to stosować, aczkolwiek z doniesień światowych tutaj są zdania ekspertów zdecydowanie podzielone. Niektórzy odradzają podawanie czwartej dawki. Ale to nie jest kwestia ministra zdrowia, tylko raczej to kwestia grona ekspertów, którzy taką decyzję podejmą – podkreślił.