0

Ambasador RP: Zaczął się ZACHWYT NAD POLSKĄ! Coś w rodzaju zbiorowej euforii

Share

Teraz jednak nastąpiło coś w rodzaju zbiorowej euforii w stosunku do Polski, odkrycie Polski – twierdzi ambasador RP na Ukrainie, Bartosz Cichocki. Dyplomata w rozmowie z „Polska Times” przedstawił nastroje panujące w ukraińskim społeczeństwie.

Według ambasadora Cichockiego obecnie na Ukrainie, szczególnie w centralnej części, nastąpiła zupełna odmiana podejścia do Polaków.

Centrum Ukrainy jeszcze przed wojną patrzyło trochę ponad naszymi głowami w kierunku Europy. W dialogu państwowym Kijów był przyzwyczajony do rozmów z potęgami – Niemcami, Francją, Stanami Zjednoczonymi. Zresztą takiemu podejściu sprzyjał format negocjacji po inwazji rosyjskiej w 2014 roku, kiedy ustalono komunikację w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja – red.). Kijów do wojny patrzył na zachód ponad naszymi głowami, a teraz nastąpiło odkrycie Polski i zachwyt Polską – stwierdza.

W rozmowie pojawiła się kwestia wypowiedzi byłego ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka, który pozytywnie wypowiadał się na temat kultu Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Ja natomiast zwracam uwagę na to, co się stało już po tej wypowiedzi, a co jest zupełnie bezprecedensowe. Otóż ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy odcięło się w oficjalnym komunikacie od wypowiedzi ambasadora Melnyka. Rzecznik prasowy MSZ Ukrainy stwierdził, że ta wypowiedź nie jest odzwierciedleniem stanowiska ministerstwa – podkreśla Cichocki.

Trzeba również doceniać, że w tym procesie historycznego dialogu odnotowaliśmy kilka pozytywnych gestów. Zniknęły płyty osłaniające posągi lwów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ministrowie kultury podpisali memorandum w sprawie procedury przyjmowania wniosków o ekshumacje i już jeden taki wniosek ze strony polskiej wpłynął i jest rozpatrywany – dodał.

 

Źródło: Polska Times