0

Andrzej Duda WPROST! „W tej wojnie Polska jest zapleczem Ukrainy”

Share

„W tej wojnie Polska jest, Ukraino, twoim zapleczem, Polska jest twoim sojusznikiem, Polska jest domem, bracia, dla waszych rodzin i dzieci” – powiedział w Kijowie Andrzej Duda. Jak widać władze PiS chcą zacieśnia współpracy z Ukrainą.

Andrzej Duda twierdzi, że był to bardzo owocny szczyt, w którym uczestniczyli online m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

– Co na pewno jest bardzo ważne: bardzo mocny głos, jeśli mówimy o kwestii napaści rosyjskiej na Ukrainę, o tej agresji, z którą mamy do czynienia od pół roku, od 24 lutego tego roku. To wszyscy podkreślali, że tak naprawdę rozpoczęła się ona w 2014 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę po raz pierwszy, gdy zaczęła okupację okręgu donieckiego, ługańskiego, a przede wszystkim – okupację Krymu – powiedział Duda.

Duda o okupacji Krymu

– Wybrzmiał bardzo mocno w połączeniu z jednoznacznym absolutnie powtarzającym się cały czas wezwaniem Rosji do opuszczenia Krymu, do zwrócenia Krymu Ukrainie – powiedział.

– Wszyscy mówili, że będzie można mówić o zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę wtedy, gdy Krym zostanie Ukrainie zwrócony, gdy Ukraina wróci do swoich granic uznanych przez wspólnotę międzynarodową – podkreślił.

– Wtorkowy szczyt pokazuje, że ta rosyjska agresja na Ukrainę niewątpliwie w istocie dla Rosji paradoksalnie jest jej porażką. Można było nawet rozumieć, że są takie głosy, które mówią: no, Rosja zajęła, ale może tę wojnę należy zakończyć, że to po prostu zostanie uznane międzynarodowo, nawet w sposób milczący, że Rosja po prostu zajmuje to terytorium – dodał.

– Dziś ten głos jest absolutnie jednoznacznie na 'nie’. Zdecydowanie wszyscy mówią: Rosja ma zwrócić Krym Ukrainie, to jest ukraińska ziemia, to jest ta część Ukrainy, która znajduje się w uznanych międzynarodowo granicach Ukrainy, a Ukraina ma wrócić do swoich uznanych międzynarodowo granic – powiedział Duda.

Duda poinformował, że trwają dyskusje, w jakiej części odbudowy Ukrainy mogłaby uczestniczyć Polska.

– Chcemy robić takie interesy, które będą opłacalne i dla Polski, dla polskich firm, i dla Ukrainy, dla ukraińskich firm – mówił.

Polska jest zapleczem Ukrainy

Podczas konferencji prasowej prezydent był pytany o zwiększanie przez Polskę pomocy wojskowej dla Ukrainy.

– My Ukrainę wspieramy cały czas. W miarę swoich możliwości. Będziemy dalej wspierali Ukrainę na wiele sposobów – zapowiedział.

Jak wskazał, pomoc, której udziela Polska, nie jest tylko pomocą wojskową, ale także humanitarną, realizowana przez polski rząd oraz Polaków. Przypomniał także, że Polska wyposaża pięć przychodni na Ukrainie, gdzie będą mogli być leczeni zarówno mieszkańcy jak i żołnierze praz buduje mieszkania kontenerowe dla tych, którzy w wyniku wojny stracili domy.

– W tej wojnie Polska jest, Ukraino, twoim zapleczem, Polska jest twoim sojusznikiem, Polska jest domem, bracia, dla waszych rodzin i dzieci. I nie ma wśród Polaków żadnej dyskusji na ten temat. Gdyby siedział tutaj którykolwiek z moich poprzedników lub następców, powiedziałby Wam to samo. Dopóki nas potrzebujecie, jesteśmy i będziemy przy was – stwierdził Duda.