2

Asteroida pędzi w stronę Ziemi! NASA szykuje “samobójczą” misję

Share
Iza Husselbank

W stronę Ziemi leci asteroida. NASA zamierza wystrzelić w kosmos statek kosmiczny, który ma z nią się zderzyć. To pierwsza w historii próba ratowania naszej planety.

W stronę Ziemi leci asteroida Didymos, który ma około 780 m średnicy oraz około 160-metrowa satelita nazwana Dimorphos. Satelita już była blisko Ziemi w 2003 roku. Według NASA teraz ma większą szansę na uderzenie w naszą planetę. W związku z tym amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o swojej misji DART (Double Asteroid Redirection Test).

NASA zamierza wystrzelić w kosmos statek kosmiczny, który ma zderzyć się z potencjalnie zagrażającą Ziemi planetoidą. Wysłana sonda uderzy w Dimorphos z prędkością prawie 24 tysięcy kilometrów na godzinę. Misja DART ma być treningiem dla ewentualnych przyszłych misji ratunkowych.

DART będzie pierwszą demonstracją techniki impaktora kinetycznego, która polega na wysłaniu jednego lub więcej dużych, szybkich statków kosmicznych na ścieżkę asteroidy w kosmosie, aby zmienić jej ruch – oświadczyła NASA.