0

Atak groźnej bakterii w Polsce! Sprawdź listę zamkniętych kąpielisk

Share

Groźną bakterią atakuje nad Bałtykiem. Lista zamkniętych kąpielisk stale się powiększa. Sprawdź, czym grozi kontakt z sinicami.

Sezon wakacyjny w Polsce wciąż trwa. Najczęściej wybieramy wypoczynek nad wodą. Jednak musimy uważać przed groźnymi cyjanobakteriami (sinice) w wodzie. Sinice to organizmy samożywne, dawniej zaliczane do roślin, a obecnie do prokariotów znajdujących się w królestwie bakterii. Kontakt z nimi bywa groźny dla człowieka, ponieważ część z nich zawiera toksyny. Sinice łatwo rozpoznać dzięki kolorowym zabarwieniom. Do najczęstszych objawów zatrucia sinicami należą: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody – podaje rmf24.pl.

Na liście znalazło się trzy kąpieliska, w których nie można się kąpać: w Jeziorze Raduńskim Górnym w Stężycy (pow. kartuski), Jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kościerskim oraz Jeziorze Obłęże w powiecie słupskim.