1

Atak na Polską kolej?! Ruch całkowicie sparaliżowany. Opóźnienia w całym kraju

Share

Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego – czytamy w komunikacie opublikowanych przez PKP PLK.

Jak poinformowano sytuacja jest na tyle poważna, że w wielu miejscach w kraju planowane jest odwołanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej.

Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut – stwierdzono.

Niemal natychmiast pojawiła się plotka, iż paraliż systemu może być związany z atakiem hakerskim. Informacja została jednak zdementowana przez przedstawicieli PKP PLK, a także pośrednio przez ministra infrastruktury.

Identyczne, jak w Polsce usterki elektronicznych systemów sterowania ruchem na sieci kolejowej, dostarczanych przez Alstom/Bombardier, miały miejsce nocą na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu. Przyczyna nadal jest przedmiotem ustaleń. PKP PLK nieustannie pracuje nad minimalizacją skutków awarii, która dotknęła ok. 80 proc. ruchu kolejowego w Polsce – wyjaśnił Andrzej Adamczyk.

Głos w sprawie zabrała również sama spółka Alstom. W specjalnie przesłanym oświadczeniu do „Rynku Kolejowego” zaznaczono, że są oni świadomi błędu, który występuje i nie jest on spowodowany cyberatakiem.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem – napisano.