1

Będą ZMIANY w obostrzeniach! Rząd wprowadzi nowe zasady

Share
Iza Husselbank

Czwarta fala pandemii koronawirusa już w Polsce! Rząd PIS wprowadza w życie nowe obostrzenia.

Jesienna fala pandemii koronawirusa się rozkręca. W związku z tym 19 października wejdą w życie nowe restrykcje. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów osoby, które zaszczepili się przeciwko Covid-19 poza krajem preparatem, który jest dopuszczony w Unii Europejskiej lub znajduje się w wykazie szczepionek dopuszczonych w Polsce, mogą uzyskać zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Osoby te powinny przedstawić certyfikat o zaszczepieniu, zgodny ze wzorem wymaganym na terenie kraju, w którym przyjęli preparat oraz tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Oprócz tego do zaświadczenia ma być dołączona zgoda na przetwarzanie danych.

Zmiany nastąpią także w obowiązku noszenia maseczek. Od 19 października zakrywanie ust i nosa na uczelniach wyższych oraz podmiotach zajmujących się kształceniem doktorantów jest obowiązkowe, chyba że inną decyzję podejmie rektor bądź osoba zarządzająca podmiotem .

Zasłanianie ust i nosa nie będzie obowiązywało podczas egzaminów sędziowskich, prokuratorskich oraz adwokackich w przypadku, gdy odległość między osobami wynosi nie mniej niż 1,5 metra.