3

Biden odwołuje pandemię COVID-19. Prof. Gut studzi entuzjazm: „Kończy się wtedy, kiedy WHO ją odwoła”

Share

Są kraje, w których poziom zaszczepienia jest bardzo niski, odradza się turystyka i czy chcemy czy nie, wirus zostanie tam zawieziony, dlatego nie spieszyłbym się z ogłaszaniem końca światowej pandemii koronawirusa – twierdzi profesor Włodzimierz Gut, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci komentujących pandemię COVID-19.

Wirusolog poproszony został przez Polską Agencję Prasową o komentarz dotyczący zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena o końcu pandemii koronawirusa na świecie.

Pandemia się skończyła. Wciąż mamy problem z COVID-19. Wciąż jest z tym wiele pracy, ale pandemia się skończyła – mówił amerykański przywódca.

Według prof. Guta powinno się jednak zwracać uwagę na oceny Światowej Organizacji Zdrowia, ponieważ to ta organizacja jest w stanie ogłosić faktyczne zakończenie zagrożenia.

Pandemia jest stanem ogłaszanym przez konkretny organ, czyli Światową Organizację Zdrowia (WHO) i kończy się wtedy, kiedy WHO ją odwoła. Z punktu widzenia rzeczywistości pandemia przeszła w formę endemii, ale wcale nie takiej małej – stwierdził.

Odtwarza się turystyka i czy chcą czy nie, wirus zostanie tam zawieziony. Nie spieszyłbym się z ogłaszaniem końca światowej pandemii – dodał.