2

Brawo! Kolejny kraj rezygnuje z masowego testowania na obecność koronawirusa!

Share

Jest to zbyt drogie w porównaniu z tym, co nam daje – mówi Karin Tegmark Wissel, dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego. Jak poinformowano, od środy w kraju rezygnuje się z powszechnego testowania osób na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W rozmowie z telewizją SVT Karin Tegmark Wissel nie ukrywała, że obecnie, testowanie obywateli jest drogie i społecznie bezsensowne.

Dotarliśmy do punktu, w którym z ekonomicznego punktu widzenia szerokie testowanie nie ma już uzasadnienia – twierdziła.

Jak podkreśliła szefowa Urzędu Zdrowia Publicznego, nie oznacza to, że testy całkowicie zniknął. Nadal będą one używane w przypadku niektórych grup zawodowych i wiekowych, mowa o medykach oraz osobach w podeszłym wieku.

Wciąż stosować będziemy szeroko zakrojone testy w służbie zdrowia oraz opiece nad osobami starszymi, a także monitorujemy i rejestrujemy, jakie warianty krążą w społeczeństwie – zaznaczyła.

Według oficjalnych danych urzędu, testy PCR finansowane z budżetu państwa kosztowały do tej pory 2,05 miliarda euro. Gdyby masowe testowanie nadal się utrzymywało, to kraj musiałby wydawać ponad 500 milionów tygodniowo.

Źródło: SVT.se