1

Brazylijska mutacja już w Polsce! To zapowiedź IV fali?!

Share

Brazylijska mutacja koronawirusa już w Polsce! Wariant ten wykryto u trzech osób na Śląsku.

 

– Nowe informacje, które dzisiaj do nas napłynęły, dotyczą pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego – poinformował Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Brazylijską mutację wykryto na Śląsku. Jak dodał Niedzielski, laboranci najpierw poinformowali o tym media, a już później sanepid.

– Niestety jestem zaskoczony tą sytuacją, ponieważ przedstawiciele laboratorium w pierwszej kolejności wyszli do prasy i do mediów z tą informacją, zamiast poinformować sanepid, który w tej szczególnej sytuacji musi przeprowadzić bardzo dokładne epidemiczne dochodzenie – dodał.

Szef MZ zaapelował do przedstawicieli laboratoriów, aby w pierwszej kolejności przekazywali takie informacje odpowiednim służbom.

– Razem z sanepidem przygotowujemy przepisy rangi ustawowej, które będą ten nakaz sankcjonowały. Sankcje będą dotyczyły niezgłoszenia w pierwszej kolejności odpowiednim służbom tych informacji. Tu nie chodzi o to, żeby się pochwalić, ale skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się ogniska – powiedział Niedzielski.