0

Były dowódca wojsk NATO ostrzega! Putin szykuje prowokacje!

Share

Były dowódca wojsk NATO ostrzega przed nową prowokacją Rosji. Kolejnym celem Putina Morze Czarne?

 

Emerytowany admirał i były dowódca naczelny wojsk NATO w Europie James Stavridis ostrzega przed nowymi prowokacjami Rosji. Przypomnijmy, jakiś czas temu Władimir Putin sprowadził wojska pod granicę z Ukrainą, później jednak wycofał. Według Stavridisa to nie oznacza, że sytuacja się uspokoiła.

Putin to nie jest jednak ktoś, kto zostaje w tyle. Gdzie więc powinniśmy spodziewać się kolejnej prowokacji? Bardzo prawdopodobne, że na Morzu – powiedział dla agencji Bloomberg.

Od czasu aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 r Rosja systematycznie zwiększa tam swoją obecność wojskową. W tej sytuacji odcięcie od Ukrainy Morza Czarnego będzie jeszcze łatwiejsze. Stavridis uważa, że taka ofensywa włączałaby m.in. użycie szybkich okrętów patrolowych, a NATO nie zdążyłoby tam dotrzeć.

– Rosjanie przytłoczyliby Ukrainę, a NATO nie zdążyłoby dotrzeć tam wystarczająco szybko, nawet jeśli by chciało – dodał.

Emerytowany admirał też dodał, że niedawna koncentracja wojsk rosyjskich u granic Ukrainy to sygnał dla krajów zachodnich.

– Miało to również odwrócić uwagę od prześladowania lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i dobrze rezonowało z jego elektoratem w Rosji, wśród którego aneksja Krymu wywołała duży wzrost poparcia – ocenia.