1

Certyfikaty COVIDOWE do kosza! Kolejny kraj z nich rezygnuje

Share

Od 10 lutego br. w Czechach przestaje obowiązywać wymóg okazywania tzw. paszportów covidowych. Nie będą one potrzebne do korzystania z zakładów usługowych, restauracji, hoteli oraz podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Przypomnijmy, Czechy wprowadziły obowiązek pokazywania certyfikatów covidowych w maju 2021 roku. Na podstawie tej decyzji władze ogłosiły otwarcie lokali gastronomicznych, hoteli, basenów i zakładów kosmetycznych. Wskazane miejsca mogły przyjmować klientów wyłącznie z potwierdzeniem zaszczepienia bądź negatywnego testu.

Od początku przedsiębiorcy krytykowali takie rozwiązania za powód podając fakt, iż nie są w stanie egzekwować wymogu od swoich klientów. Według przepisów wprowadzonych jesienią 2021 roku odpowiedzialność za kontrolowanie zrzucono na personel pracujący w obiektach. Jak informowały media, duża część właścicieli ignorowała przepisy i nie weryfikowała paszportów szczepionkowych.

Po wielu tygodniach politycy przyznali rację przedsiębiorcom i zdecydowali się na zdjęcie przymusu. Co więcej od 1 marca kraj decyduje się na zdjęcie większości ograniczeń wolności. W użyciu pozostanie jedynie nakaz noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych.

Źródło: expats.cz