0

Chiny UKRYWAJĄ prawdę o Covid-19? Nie wyrażają zgody na śledztwo

Share

Chiny nie wyrażają zgody na kontynuowanie badań nad pochodzeniem koronawirusa. WHO apeluje do władz.

 

Koronawirus szaleje na świecie już od ponad roku, jednak wciąż nie wiadomo skąd się wziął. Światowa Organizacji Zdrowia(WHO) już przedstawiła plan kolejnego etapu badań nad pochodzeniem Covid-19.

Kolejny etap zawiera m.in. kontrolę laboratoriów oraz targu w Wuhan, co nie spodobało się Chinom.

Nie zaakceptujemy takiego planu poszukiwania źródła [pandemii-red.], ponieważ w niektórych aspektach lekceważy on zdrowy rozsądek i przeczy nauce – powiedział wiceminister komisji zdrowia Zeng Yixin.

Podczas ostatnich badań naukowcy nie mieli dostępu do wszystkich danych. W związku z tym WHO wymaga od Chin przekazania większej ilości informacji.

Plan śledztwa pochodzenia koronawirusa zawiera m.in. hipotezę, że wirus wyciekł z laboratorium. Właśnie z tego powodu władze Chin krytykują kontynuowanie badań. Jak twierdzi Zeng Yixin, część danych nie została przekazana naukowcom w związku z kwestią prywatności.

Mamy nadzieję, że WHO poważnie przeanalizuje uwagi i sugestie poczynione przez chińskich ekspertów i potraktuje poszukiwanie źródła Covid-19 w sposób prawdziwie naukowy oraz pozbędzie się interferencji politycznej – dodał.