0

Chiny uratują Władimira Putina?! Teraz wszystko zależy od Pekinu…

Share

Sankcje nałożone na Rosję są potężne. Nałożone zostały już przez państwa generujące połowę światowego PKB – pisze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Zdaniem ekspertów Władimir Putin obecnie może liczyć wyłącznie na pomoc z Chin.

Według analityków wątpliwe jest, aby władze w Pekinie zdecydowały się na silne wsparcie finansowe Kremla.

Rzeczywiście Chiny stają się ograniczonym oknem na świat finansów dla Rosji. Wątpliwe jednak, by dziś Pekin chciał istotnie wspierać gospodarczo Moskwę. Wymagałoby to zbyt wielkich środków – uważa dr Michał Bogusz, główny specjalista w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Podobnego zdania jest również dr Marcin Przychodniak, główny specjalista w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem wsparcie wyrażane będzie jedynie na linii politycznej i to w ograniczony sposób.

Chińska Republika Ludowa nie wspiera sankcji, ale nie pójdzie pod prąd społeczności międzynarodowej, a zwłaszcza USA, gdyż byłoby to zbyt duże obciążenie dla jej gospodarki i juana. Chiny nie chcą jednak, aby ewentualnym zakończeniem konfliktu była utrata władzy przez Władimira Putina, gdyż jest on głównym gwarantem współpracy obu reżimów – twierdzi.

Źródło: WP.pl