0

Chiny wprost grożą USA! „Nasza armia nie będzie BEZCZYNNIE siedziała!”

Share

Chiny wprost grożą USA! Rzecznik MSZ ChRL Zhao Lijian podkreślił, że “Chińska armia nie będzie „bezczynnie siedziała”, jeśli przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedzi Tajwan”.

To już nie pierwsze tego typu ostrzeżenie Pekinu. Przypomnijmy, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi zamierza odwiedzić Tajwan w ramach swojej podróży po Azji. Zdaniem rzecznika MSZ Chin Zhao Lijiana, “ponieważ szefowa Izby Reprezentantów jest urzędnikiem numer trzy w amerykańskich władzach, jej wizyta na Tajwanie byłaby rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin i doprowadziłaby do bardzo poważnych wydarzeń i konsekwencji”.

Chcemy jeszcze raz przekazać Stanom Zjednoczonym, że (…) chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nigdy nie będzie bezczynnie siedziała, a Chiny podejmą stanowcze odpowiedzi i silne środki odwetowe, by chronić swoją suwerenność i integralność terytorialną – dodał Zhao.

Jednak na pytanie, o jakie kroki chińskej armii chodzi, zaznaczył, że “jeśli [Pelosi] odważy się pojechać, poczekamy i zobaczymy”.

Przypomnijmy, że komunistyczne władze Chin uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL oraz chcą przejąć nad nim kontrolę. Z kolei, mimo to, że Stany Zjednoczone formalnie nie mają relacji dyplomatycznych z Tajwanem, są uznawane za jego największego sprzymierzeńca na arenie międzynarodowej.