0

Cichanouska i Thunberg faworytkami! Kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla?

Share

Już 8 października Norweski Komitet Noblowski wybierze osobę, która otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Jak się okazuje, w gronie faworytów do zwycięstwa są dwie kobiety: Swietłana Cichanouska i Greta Thunberg.

Ekspertami, których agencja Reuters postanowiła zapytać o typ to Asle Sveen i Henrik Urdal. Obydwaj prawidłowo przewidywali w przeszłości zwycięzców, często były to osoby mało znane na arenie międzynarodowej.

Białoruś ma jeden z najbardziej opresyjnych reżimów na świecie i w dużej mierze pokojową opozycję – twierdzi Urdal, tłumacząc dlaczego to właśnie Cichanouska ma być wyróżniona przez Komitet Noblowski.

Nieco innego zdania jest Asle Sveen, zdaniem historyka specjalizującego się w Pokojowej Nagrodzie Nobla, największe szanse ma Greta Thunberg.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zaniepokojenie, że niekorzystne skutki zmian klimatycznych mogą stanowić zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – stwierdził.

Warto podkreślić, że część ekspertów wskazuje na inne nazwiska i organizacje. W gronie faworytów mają znajdować się również: „Reporterzy bez Granic”, „Komitet Ochrony Dziennikarzy”, Aleksiej Nawalny oraz amerykańska polityk Stacey Abrams.

Źródło: Polsat News