0

Co robi Władimir Putin? Ekspert nie ma wątpliwości: „Prowadzi z Europą otwartą, regularną wojnę…”

Share

Ostatnie lata świat szczególnie uważnie obserwuje działania Rosji. Jeden z ekspertów postanowił skomentować poczynania Władimira Putina.

 

Po anektowaniu Krymu w 2014 i koncentracji sil rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą eksperci z całego świata bardzo uważnie obserwują i analizują ruchy Rosji.

Prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej podczas audycji w Polskim Radiu 24 skomentował działania Władimira Putina.

Putin prowadzi z Europą otwartą, regularną wojnę od 2008 roku, kiedy zostały uruchomione pewne procesy. Ta wojna toczy się na bardzo wielu płaszczyznach, od gospodarczej, różnego rodzaju grup nacisku, po agentury rozrzucone po całym świecie, także w Europie. Również poprzez tajne oddziały, które prowadzą akcje sabotażowe, polegające na zabijaniu ludzi, wysadzaniu infrastruktury w danym państwie, na próbach przewrotu, dokonywanych np. w Czarnogórze – powiedział.

Grochmalski też skomentował eksplozje składu amunicji w Czechach, która najwyraźniej była wynikiem operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Na to, co dzieje się w Czechach, można spojrzeć w szerszej perspektywie, liczącej nawet więcej niż dekadę. Można też wziąć pod uwagę bieżące wydarzenia, a więc gwałtowny wzrost agresywności ze strony Federacji Rosyjskiej, którą widzimy na przykładzie dyslokacji wojsk wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej – dodał.