1

„COVID nie zniknął!” KoronaEKSPERCI żądają szczepień i masowego testowania

Share

Każda z tych osób powinna mieć w pierwszej dobie np. zrobiony test antygenowy na granicy – twierdzi dr Paweł Grzesiowski jeden z najbardziej znanych korona ekspertów w Polsce.

Na łamach portalu ABCZdrowie.pl korona ekspert alarmują, iż media i społeczeństwo przestało interesować się tematem koronawirusa. Ich zdaniem należy powrócić do obostrzeń i prowadzić masowe szczepienia oraz testowanie.

Nie zapominajcie o COVID! On nie zniknął, przysłoniła go tylko wojna w Ukrainie. Pandemia nadal trwa, codziennie umierają ludzie. Codziennie nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest w Polsce od 12 do 15 tysięcy. Codziennie z powodu COVID-19 umiera od 100 do prawie 300 osób – piszą w specjalnym apelu lekarze zrzeszenia w federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Obecnie osoby, które przybywają z Ukrainy do Polski są zwolnione z kwarantanny wjazdowej. Mogą wykonać testy, jednak nie jest to w żaden sposób wymagane. Zdaniem korona ekspertów należy to szybko zmienić.

Przede wszystkim przychodzą matki z przeziębionymi dziećmi, ale także pacjenci covidowi – to są pojedyncze przypadki, ale już się zdarzają – mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Podobne komunikaty w tej sprawie zaczyna również wysyłać WHO. Według przedstawicieli tej organizacji wojna na Ukrainie może doprowadzić do większej transmisji COVID-19.

Miliony ludzi się przemieszczają, choroba zakaźna wykorzysta to – mówił dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy Programu WHO Health Emergencies.