1

Dantejskie sceny w szpitalu tymczasowym! Lekarze przerywają milczenie

Share

W szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu! Lekarze opowiedzieli, co się wtedy wydarzyło. Sprawą zajęła się prokuratura.

Rano 30 marca w szpitalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu dostarczanego pacjentom przez instalację tlenową. Podczas rozmowy z “Gazetą Wyborczą” lekarze opowiedzieli o “dantejskich scenach”, które wydarzyły się tego dnia.

Mimo to, że niektórzy lekarze zapewniają, że problem z tlenem pojawił się około godziny 6.30,dyrekcja szpitala twierdzi, że o tym poinformowano dopiero o 8.15. Początkowo podejrzewano, że doszło do awarii, jednak okazało się, że alarmy przy aparaturze były spowodowane kończącym się zapasem tlenu.

Widziałem w oczach chorych strach i przerażenie (…) Nie przesadzę, jeśli powiem, że działy się dantejskie sceny: próbowaliśmy jak tylko możemy ratować ludzi, ale byliśmy bezsilni – wspomina jeden z lekarzy.

W placówce tego dnia z instalacji tlenowej korzystało około 50 pacjentów w ciężkim stanie. Lekarze wentylowali pacjentów ręcznie, workami samorozprężalnymi.

Niestety w szpitalu tego dnia do godziny 12.30 zmarło 6 pacjentów. Sprawą zajęła się prokuratura.