1

Doustna szczepionka przeciw COVID-19. Naukowcy potwierdzają wyniki badań

Share

To już niemal pewne. Niedługo na rynku może pojawić się doustna szczepionka przeciw COVID-19. Ma być podawana w postaci kapsułek i wywoływać ma odpowiedź immunologiczną na wirusa bez niepożądanych efektów – podkreślają naukowcy z Hongkongu.

Informację światu ogłosił dr Kwong Wai Yeung, dyrektor ds. naukowych z firmy DreamTec. Twierdzi on, iż jego zespół opracował formułę podawania białka kolca SARS-CoV-2 w formie preparatu doustnego. Prace trwały od połowy 2021, a w grudniu opublikowano wyniki badań.

Doustna dawka przypominająca, zwiększająca liczbę przeciwciał, może być produkowana w postaci kapsułek zawierających miliardy przetrwalników bakterii Bacillus subtilis. Po spożyciu, transgeniczne przetrwalniki uwalniane są w jelicie cienkim, gdzie na błonie śluzowej wywoływana jest odpowiedź immunologiczna.

Podjęliśmy próbę opracowania doustnej szczepionki przeciwko COVID-19, w celu zapewnienia środka, który jest bezpieczny, skuteczny i łatwy do podawania – tłumaczył dr Kwong w rozmowie z brytyjskim portalem Clinical Trials Area.