1

Dr Basiukiewicz miażdży doradcę premiera! „Należy natychmiast zakończyć lockdown!”

Share

Szkoły należy otwierać natychmiast, tak samo, jak lockdown należy zakończyć natychmiast, ponieważ nie ma żadnych badań naukowych, które by potwierdzały, że lockdown ma jakiś wpływ na rozprzestrzenienie się epidemii – mówił na antenie Polsat News, doktor Paweł Basiukiewicz.

Lekarz znany ze swoich krytycznych opinii na temat lockdownu dobitnie wyjaśnił, dlaczego nie zgadza się z restrykcjami, które wprowadził rząd. Zdecydowanie innego zdania był doktor Konstanty Szułdrzyński, doradca premiera Morawieckiego.

Nie ma też badań na temat skoków z samolotu bez spadochronu. Nie robiono takich badań, w których połowę populacji wypychano by z samolotu bez spadochronu – mówił dr Szułdrzyński, starając się sprowadzić argumenty kontrrozmówcy do absurdu.

To nie jest tak, że możemy sobie odwołać lockdown, bo nie mamy dobrych dowodów. Dowody na lockdown są bardzo dobre, liczba przypadków za każdym razem zwiększa się w stosunku do sytuacji, kiedy lockdown zmniejszamy. Jednocześnie przy tak słabej wydolności systemu opieki zdrowotnej jaką mamy w Polsce, nie możemy sobie pozwolić na jego jeszcze większe przeciążenie, ponieważ kobiety będą rodzić w domach, a ludzie będą umierać na zawał serca w samochodach – dodał.

Takie stanowisko nie mogło pozostać bez reakcji. Dr Basiukiewicz wskazał Białoruś, jako kraj który bez lockdownu radzi sobie z koronasytuacją. Władze w Mińsku nie wprowadzają ograniczeń wolności obywateli, a śmiertelność jest tam zdecydowanie niższa niż w Polsce. Ekspert odniósł się również do słów o „umieraniu na zawał w samochodach”.

Ludzie umierają na zawał serca w domach, umierają bez dostępu do opieki zdrowotnej. Wszędzie, gdzie wprowadzono lockdown, była bardzo wysoko śmiertelność poza szpitalna. Lockdown zabija, o tym mówi wiele prac naukowych – podkreślił.