0

Dziennikarka TVP skazana! Irina Slavnikova dostała na 5 lat kolonii karnej

Share

Dziennikarka od lat współpracująca z TVP została skazana na Białorusi. Irina Slavnikova ma spędzić pięć lat kolonii karnej.

Irina Slavnikova współpracowała z Telewizją Polską 15 lat. Wcześniej była dziennikarką Biełsat. W październiku 2021 została zatrzymana wraz z mężem Alaksandrem Łojką na lotnisku w Mińsku, gdy wróciła z wakacji w Egipcie. Dziennikarka i jej mąż zostali oskarżeni za publikowanie na Facebooku treści „o charakterze ekstremistycznym”.

Chodziło o materiały Biełsat TV – chociaż pochodziły one z czasów, kiedy na Białorusi nie uznawano jeszcze tej stacji i nadawanych przez nią treści za ekstremistyczne. W przeszłości Slavnikova była dziennikarką Biełsatu, jednak jak podkreślają jej ojciec oraz adwokat, od ponad 10 lat nie jest ona już związana ze stacją; obecnie jest etatową pracowniczką TVP – poinformowało biuro prasowe Biełsat TV.

Teraz się okazało, że sąd w Mińsku skazał Slavnikovą na pięć lat kolonii karnej. Cały proces zamknął się w pięciu posiedzeniach. Wszystkie były utajnione.

Mamy nadzieję, że nasze koleżanki (Slavnikova i inna skazana białoruska dziennikarka, Kaciaryna Andrejewa) nie odsiedzą w całości swoich wyroków. Nasz apel do wszystkich władz: europejskich i polskich, całego wolnego świata jest następujący: działajcie w sprawie uwolnienia dziennikarzy. Nie zapominajmy też o innych więźniach politycznych na Białorusi – powiedziała podczas manifestacji w Warszawie dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy.