1

Eksperci nie mają wątpliwości! Ceny żywności będą dalej ROSNĄĆ!

Share

Jeżeli cena bułki w ciągu miesiąca rośnie o 30-40 procent, trudno, żeby konsument tego nie zauważył – mówi Andrzej Gantner, prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

W rozmowie z RMF FM ekspert nie ukrywa, że w najbliższym czasie ceny żywności będą znacząco rosnąć. Podwyżki dotyczyć będą podstawowych produktów.

To mleko i jego przetwory, mięso i jego przetwory, produkty zbożowe. Jeżeli cena bułki w ciągu miesiąca rośnie o 30-40 procent, trudno, żeby konsument tego nie zauważył – podkreślił Gantner.

Obawiam się, że bez interwencji państwa na zasadzie właśnie obniżenia tych pośrednich opłat, może być bardzo trudno zatrzymać inflację żywności – dodaje.

Według wyliczeń ekspertów, cena tradycyjnego bochenka chleba już niedługo będzie kosztować nawet 4 złote!

W przemyśle żywnościowym jest to zaraz po surowcach najbardziej kosztotwórczy czynnik. Czasy, w których producenci kompensowali z własnego zysku wzrost kosztów i nie podnosili cen, minęły. Pandemia skonsumowała wszystkie zapasy finansowe, jakie mieli producenci żywności, ze względu na wzrost kosztów związanych z organizacją pracy, dodatkowych zabezpieczeń. Korzyść jest taka, że żywności w Polsce nie zabrakło – podkreślił prezes PFPŻ.

Źródło: RMF FM