0

Ekspert WPROST o zatrutej Odrze! „To raczej celowe zanieczyszczenie”

Share

Doszło do skażenie wody w Odrze, ludzie zaobserwowali śnięte ryby, ten precedens jest widoczny niemal na całym brzegu Odry. Ekohydrolog Sebastian Szklarek w rozmowie z radiem RMF FM jest zdania, że ktoś zrobił to celowo!

W Odrze na wysokości województw dolnośląskiego i lubuskiego doszło do skażenia wody, eksperci stwierdzono znacznie podwyższony poziom tlenu. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podejrzewa, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających.

Szklarek był gościem RMF FM gdzie mówił, że jeśli to było chwilowe zanieczyszczenie w Odrze, to:

– Stan chemiczny wody powinien w ciągu kilkunastu dni wrócić do tej sytuacji wcześniejszej przed zanieczyszczeniem – powiedział.

Dodał następnie, że przy takiej skali zjawiska, powrót do sytuacji sprzed zanieczyszczenia potrwa nawet kilka lat.

– Jeżeli chodzi o populację ryb to może trochę potrwać. Po takim zanieczyszczeniu, gdzie padają nie tylko małe ryby, ale i duże osobniki, aby się to odtworzyło, potrzeba co najmniej tyle lat, ile żyły te ryby. To nie są organizmy, które w ciągu roku mają kilka pokoleń i ta populacja jest się w stanie odnowić. To jest jedno pokolenie w roku. Co najmniej parę lat musi minąć, żeby ilość tych ryb, które umarły, mogła się odtworzyć – mówi ekspert.

Odrę zanieczyszczono celowo

Co ciekawe naukowiec jest zdania, że wysoce prawdopodobne, że Odrę zanieczyszczono celowo!

– Wszystko zależy od charakteru zanieczyszczenia, które spowodowało tę sytuację. Jedna substancja może powodować np., że z osadu są uwalniane inne zanieczyszczenia – podkreślił Szklarek.

Źródło: RMF FM