1

Francuski scenariusz w Polsce? Ekspert straszy: „Rząd będzie musiał zdecydować, czy zamyka nas wszystkich w domach…”

Share

Francuski scenariusz w Polsce? Coraz więcej środowisk politycznych i „eksperckich” chce twardego prawa w Polsce i ograniczeń dla niezaszczepionych. Czy takie rozwiązanie jest możliwe w Polsce i czy przyniosłoby skutek w walce z Deltą?

Na to pytanie, w rozmowie z WP.pl odpowiadał dr Tomasz Karauda, pulmonolog z oddziału covidowego w Uniwersyteckim Szpitali Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi.

Zdaniem lekarza, takie rozwiązanie wzmocniłoby grupę, która sprzeciwia się przymusowi szczepień i przyniosłoby negatywne konsekwencje.

Spowodowałoby to wzrost hejtu i jeszcze większy opór części środowisk, które już dzisiaj mocno zwalczają akcje szczepień – stwierdza.

Jednocześnie ekspert podkreślił, że taki scenariusz nie jest możliwy w przypadku statystyk, które obecnie obserwujemy w Polsce. Mamy bowiem niską liczbę zakażeń, nie ma zatem argumentów do wprowadzenia tak twardej polityki szczepionkowej.

Jesienią, gdy wzrosną liczby zakażeń, napięcie w szpitalach będzie większe. Będzie większy napływ pacjentów z COVID-19, z niewydolnością oddechową, wówczas będzie do podjęcia decyzja. Rząd będzie musiał zdecydować, czy zamyka nas wszystkich w domach, ogranicza możliwość poruszania się, czy powie: „drodzy państwo, swobody są zachowane dla osób zaszczepionych, z negatywnym wynikiem, ozdrowieńców”. Natomiast musimy chronić ludzi niezaszczepionych przed nimi samymi i przed tym, żeby one nie sprawiały, że szpitale znów będą sparaliżowane – podkreśla dr Karauda.

Źródło: WP.pl