0

GIF wycofuje popularny lek. Sprawdź czy masz go w domu!

Share

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje ze sprzedaży kolejny lek. Jak się okazało, jest nieprawidłowo oznaczony, co może stwarzać pozory jego sfałszowania.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku SERMION (Nicergolinum). Ten produkt leczniczy rozszerza naczynia obwodowe, poprawia przepływ krwi w obrębie mózgu oraz ma właściwości przeciwdziałające agregacji płytek krwi. Sermion jest stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego otępienia.

Jak się okazało, powodem takiej decyzji jest “nieprawidłowa data ważności w kodzie 2D, który służy weryfikacji autentyczności leków”. Jest ona niezgodna z datą ważności wprowadzoną do Krajowego Systemu Weryfikacji Leków, co może stwarzać pozory jego sfałszowania.

Producent umieszcza na opakowaniu produktu leczniczego niepowtarzalny identyfikator, który składa się z kodu produktu, numeru seryjnego krajowego, numeru refundacyjnego lub innego krajowego numeru identyfikacyjnego, numeru partii i terminu ważności – tłumaczy GIF.

Szczegóły produktu leczniczego: SERMION (Nicergolinum) 30 mg, tabletki powlekane; numer serii: EP8908; termin ważności: 04.2023; podmiot odpowiedzialny: Upjohn EESV, Rivium Westlaan 142, 2909 LD Capelle aan den IJssel, Holandia.