0

Gigantyczny pożar w parku narodowym. “Dym wyczuwalny w całym kraju” [WIDEO]

Share

Od kilku dni park Narodowy Czeska Szwajcaria zmaga się z dużym pożarem. Strażacy nie są w stanie opanować ognia. Na pomoc ruszają strażacy z Polski.

Pożar w wybuchł w niedzielę 24 lipa w pobliżu Praviczackej Brany. Jest to największy skalny most w Europie. Właśnie tam kręcono część ujęć do „Opowieści z Narnii”. Niestety strażacy nadal nie mogą opanować sytuacji. Na skutek silnego wiatru ogień przekroczył granicę z Niemcami. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan, żywioł już się rozprzestrzenił na obszarze o powierzchni około 300 hektarów. Dowódca Martin Lanicek podkreślił, że najcięższa sytuacja jest w północnej części Czech, w wiosce Mezna.

Najbardziej dramatyczna sytuacja w Meznej miała miejsce około godz. 3 nad ranem, kiedy musieliśmy opuścić to miejsce. Wróciliśmy o świcie. Gasimy pożar i staramy się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na inne budynki. Można powiedzieć, że mamy sytuację pod kontrolą, o ile ogień nie przesunie się tutaj z wąwozów – przekazał Lanicek.

Według szacunków specjalistów całkowicie ugasić pożar udaje się dopiero za kilka dni.

To zależy od pogody, czy będą opady, czy wiatr będzie wiał w naszą stronę i z jaką intensywnością – dodał Lanicek.

W gaszeniu pożaru Czechom pomaga jedna jednostka niemieckich strażaków oraz strażacy z Polski.

Jeszcze dziś polscy strażacy razem z policjantami z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk i zbiornika Bambi Bucket pomogą w walce z żywiołem – poinformował na swoim Twitterze Komendant Główny Straży Pożarnej generał Andrzej Bartkowiak.