0

Glapiński szokuje na konferencji: Kryzysu nie ma! Mamy bardzo szybki wzrost gospodarczy

Share

Kolejny odcinek „Adam Glapiński Show”. Prezes Narodowego Banku Polskiego kolejny raz wyszedł do mediów w związku z podwyższeniem stóp procentowych. To już 11 zmiana w ostatnim czasie.

Czekają nas trudniejsze czasy – stwierdził szef NBP. Jego zdaniem nie można jednak używać słowa „kryzys” ponieważ Polska cały czas się rozwija gospodarczo i to w bardzo szybkim tempie. Tenże wzrost jest tłumiony przez „szoki energetyczne”.

Będziemy z tą inflacją walczyć, aż ją zredukujemy do poziomu, który uznamy za przyzwoity. I to robimy. Podwyżka (stóp procentowych – przyp. red.) z wczoraj jest kolejnym tego przykładem – powiedział Glapiński.

Niestety, jednocześnie szef banku centralnego zapowiedział, że istnieje i jest realny czarny scenariusz inflacyjny, który może potrwać kilka najbliższych lat.

Ceny gazu na rynkach hurtowych niestety pozostaną bardzo wysokie. Droższa energia elektryczna to ważny czynnik, który będzie podbijał koszty firm i zwiększał wydatki gospodarstw domowych na energię. A więc nadal będzie podwyższał inflację przez najbliższe lata. To szybko się nie skończy, o ile w ogóle się skończy – podkreślił.

Co najbardziej przerażające dla osób, które posiadają kredyty. Adam Glapiński wspomniał, że 11. z rzędu decyzja podnosząca stopy procentowe nie musi być ostatnią.

Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek, nasze kolejne decyzje będą zależały od napływających danych – ostrzegł prezes NBP.

Przypomnijmy, Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu po raz 11. podniosła stopy procentowe, tym razem o 0,25 pkt. bazowych. Główna stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,75 proc.

 

Źródło: Money.pl