1

Greta Thunberg powraca! Znów krzyczała na światowych przywódców. „Bla, bla bla od 30 lat”

Share
Iza Husselbank

Greta Thunberg powraca! Podczas szczytu klimatycznego młodzieży Youth4Climate, aktywistka odniosła się do słów m.in. premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i premiera Indii Narendry Modiego.

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wybrała się ostatnio do Mediolanu, gdzie wzięła udział w szczycie klimatycznym młodzieży Youth4Climate.Podczas swojego wystąpienia odniosła się do słów premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i premiera Indii Narendry Modiego.

To prawda, że potrzeba nam konstruktywnego dialogu. Ale mamy za sobą 30 lat „bla, bla, bla” i oto, gdzie jesteśmy. Ciągle możemy zawrócić – mówiła aktywistka. Odbudujmy lepiej. „Bla, bla, bla”. Zielona ekonomia. „Bla, bla, bla”. Neutralność klimatyczna do 2050. „Bla, bla, bla”. Wszystko to słyszymy od tak zwanych światowych przywódców. Słowa, które świetnie brzmią, ale jak dotąd, nie pociągają za sobą czynów. Nasze nadzieje i ambicje toną w ich pustych obietnicach – dodała Thunberg.

W piątek 1 października w Glasgow ma się rozpocząć szczyt COP 26. Kraje o największej emisji zanieczyszczeń mają podjąć zdecydowane decyzje związane z wypełnieniem celu klimatycznego, czyli utrzymania wzrostu temperatury poniżej 1,5 st. C. Zdaniem światowych przywódców, raczej nie będzie to przełomem w kwestii wypełniania celów porozumienia paryskiego. Mimo to jednak może “utrzymać cel 1,5 stopnia Celsjusza przy życiu”.