0

HIT! Białoruski propagandzista chce REPARACJI WOJENNYCH od Polski! „Za zbrodnie Piłsudskiego…”

Share

Niemcy, przynajmniej obecny rząd, żałują za zbrodnie nazistów. A środowiska rządzące w Polsce, czy to konserwatyści czy liberałowie, czy żałują za zbrodnie Piłsudskiego? – pyta Wadzim Hihin, były dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Mińskiego, odnosząc się do tematu reparacji wojennych wobec Polski.

Hihin to jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla polityki wewnętrznej prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Uznawany jest za prekurstra polityki historycznej prowadzonej przez białoruskich polityków.

Zdaniem profesora, należy bardzo poważnie podejść do kwestii ewentualnych żądań wobec Polski za straty jakie poniosła Białoruś m.in. w okresie międzywojennym.

Myślę, że jest całkiem rozsądne, abyśmy my – historycy i politycy – rozpoczęli proces, przynajmniej na poziomie przesłuchań publicznych (zwrócimy się także do naszego parlamentu), abyśmy mogli obliczyć szkody wyrządzone Białorusi przez polskie rządy – stwierdził.

Zdaniem Hihina ówczesne polskie władze prześladowały Białorusinów poprzez niszczenie ich kultury narodowej oraz zakaz jakiegokolwiek rozwoju. Co więcej, w wywodzie pojawił się także wątek związany z Żydami zamieszkującymi tereny ówczesnej Rzeczpospolitej.

Polacy w przeddzień II wojny światowej nie przepuszczali żydowskich uchodźców przez swoją granicę. W efekcie tysiące tragicznie zginęły w nazistowskich obozach koncentracyjnych – podkreślił.

 

Źródło: Belsat.eu