3

HIT koronaABSURDU! Antyszczepionkowcy zmienili się w antyUKRAIŃCÓW! „Stali się prokremlowską tubą…”

Share

90 procent kont, które w ostatnim czasie szerzyły dezinformację w sprawie Ukrainy, w przeszłości odpowiadało za propagowanie treści antyszczepionkowych – twierdzą naukowcy z Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Grupa analityków IBIMS stworzyła raport z którego wynika, że jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę w polskich social mediach pojawiły się masowe ataki słowne na obywateli Ukrainy. Masowo zaczęto używać fraz takich jak: „banderowcy”, „psy”, „mordercy”, „dzieciobójcy” czy też „mordercy Polaków”.

Dotychczasowe ataki na mnie oraz wielu innych ekspertów i lekarzy, którzy nie poddali się hejterom, którzy nadal szerzą wiedzę i walczą z dezinformacją, okazało się jedną wielką wojenką, a właściwie przygotowaniem gruntu do tej wojenki. Antyszczepionkowcy stali się szybko prokremlowska tubą, a raczej nią byli, teraz to już wiemy na pewno. Tym razem ci „antyszczepionkowcy” zalali media społecznościowe komunikatami wspierającymi działania Rosji i podsycającymi wśród Polaków poczucie zagrożenia ze strony obywateli Ukrainy – twierdzi dr Łukasz Durajski, pediatra i reprezentant WHO w Polsce.

Zdaniem psychologa Macieja Roszkowskiego widać doskonale, że to Rosja odpowiada za dezinformację dotyczącą np. szczepionki AstraZeneca.

Biorąc pod uwagę badanie IBIMS i to sprzed roku, możemy być niemal pewni, że duży udział w tej dezinformacji miała Rosja. Wiedząc, co się wydarzyło kilka dni temu, możemy już stwierdzić, że celem szerzenia tamtych fałszywych informacji było wywołanie destabilizacji w społeczeństwie i osłabienie jego zasobów. Oczywiście nie każdy, kto rozprzestrzeniał i rozprzestrzenia te treści, był czy jest opłacanym rosyjskim trollem. Jednak te treści trafiły na podatny grunt dużej nieufności w Polsce, więc ludzie to podłapali i bardzo szybko pojawił się efekt kuli śnieżnej – wskazuje.

Ludzie nie ufają instytucjom i autorytetom. W przypadku osób z Ukrainy podejrzenia, nieufność oraz stereotypy także mogą w końcu dojść do głosu, bo mamy w społeczeństwie dość silnie rozpowszechnione stereotypy o Ukraińcach i Ukrainkach. Jest wiele poczucia krzywdy pewnej części społeczeństwa ze względu na zaszłości historyczne. To jest oczywiście absurdalne, jeśli chodzi o teraźniejszość, bo Ukraina została brutalnie zaatakowana przez Putina i ludzie, którzy w niej mieszkają lub z niej uciekają są straumatyzowanymi ofiarami, którym musimy pomóc – dodaje.

Źródło: ABCZdrowie.pl