0

Horrendalnie drogi chleb? Nie! Ekspert wprost: Pieczywa może ZABRAKNĄĆ!

Share

Z powodu wojny w Ukrainie ceny pszenicy poszły w górę. Niedługo zabraknie nam na chleb?! “Powinniśmy raczej zastanowić się, czy w ogóle będzie pieczywo jesienią”.

Na wysoką inflację w naszym kraju duży wpływ ma m.in. wojna w Ukrainie. Według badań OEC, w 2022 roku Polska importowała z Ukrainy pszenicę o wartości 1,21 mln dolarów. Wydarzenia na wschodzie obecnie ograniczyły możliwość importu zbóż, z powodu zablokowanych ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Jednak to nie powinno być dla nas dużym problemem, ponieważ w zeszłym roku Polska łącznie sprowadziła pszenicę wartą 178 mln dolarów.

Mimo to według ekspertów za chwile cena chleba horrendalnie wyrośnie lub pieczywa w ogóle może zabraknąć.

Powinniśmy raczej zastanowić się, czy w ogóle będzie pieczywo jesienią, niż ile będzie kosztowało. Cena będzie wypadkową kosztów oraz sytuacji popytowo-podażowej – powiedział w Radiu ZET Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa.

Na cenę pieczywa wpływa nie tylko rosnące ceny pszenicy, a również wyższe ceny za prąd, gaz oraz paliwo.

Pieczywo będzie proporcjonalnie drożało. Na dzień dzisiejszy w sklepach najniższa cena za kilogram zaczyna się od 6 zł, produkty premium kosztują kilkanaście złotych, a średnia kwota za kilogram to już 10 zł. Ona na pewno będzie rosła. Czy dojdzie w najbliższym czasie do 30 zł? To zależy od dostępności surowców. Myślę, że taka kwota pojawi się tylko wtedy, gdy rzeczywiście zabraknie nam gazu i prądu, a o kwotach będzie decydowała cena spekulacyjna, a nie rynkowa – dodał Górecki.