0

Ilu uchodźców zostanie w Polsce?! Zaskakujące wyniki sondażu

Share

Dwie trzecie uchodźców z Ukrainy chce pozostać w Polsce tymczasowo – wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”.

Według przedstawionych danych 50 procent uchodźców, którzy obecnie znajdują się w Polsce, nigdy wcześniej nie były w naszym kraju. Co więcej nie miały żadnego kontaktu z osobami, które odwiedziły Polskę.

Osób zdecydowanych by pozostać w Polsce na stałe jest obecnie 16 procent ankietowanych, kolejne 20 procent rozważa dłuższy pobyt, bez określonej długości, ale nie zamieszkanie na stałe.

Chęć powrotu na Ukrainę w przeciągu roku częściej deklarują też osoby z wyższym wykształceniem, którym może być trudno znaleźć w Polsce satysfakcjonującą pracę w zawodzie i zapewniającą możliwość utrzymanie siebie i rodziny. Na stałe w Polsce częściej widzą się osoby pracujące na Ukrainie w służbie zdrowia, rzadziej osoby związane wcześniej z rolnictwem. Co oczywiste, o pozostaniu w Polsce chętniej myślą osoby, które już mają pracę niż te, które jeszcze jej szukają – czytamy w raporcie.

Jak się okazuje, znaczna część uchodźców przebywających w Polsce nie korzysta z datków socjalnych przygotowanych przez rząd. Osoby te starają się znaleźć pracę, a do tej pory utrzymują się z oszczędności.

Stosunkowo duża grupa uchodźców deklarowała, że nie korzysta z innej pomocy niż zakwaterowanie (43 proc.). Około 1/3 uchodźców posiadała także środki pozwalające na utrzymanie przez ponad trzy miesiące – można przeczytać w raporcie.

Przypomnijmy, na przełomie kwietnia i maja przebywało w Polsce około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy – przede wszystkim kobiety, z których ponad 60 proc. przyjechało razem z dziećmi, najczęściej z jednym lub dwoma. Prawie 24 proc. kobiet przyjechało samotnie, przede wszystkim są to osoby poniżej 29 roku życia i powyżej 60 roku życia.