0

IMGW alarmuje! Toksyczna chmura nad Polską

Share

Toksyczna chmura z Niemiec dotrze dzisiaj nas nasz kraj. IMGW ostrzega mieszkańców Szczecina.

 

We wtorek 27 lipca o godzinie 9.40 w niemieckim Leverkusen w położonym na terenie parku przemysłowego Chempark składzie odpadów, doszło do potężnej eksplozji. Okazało się, że do wybuchu doszło w miejscu, w którym składowane są odpady chemiczne. Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako „ekstremalne zagrożenie”.

Według doniesień zapaliły się zbiorniki z rozpuszczalnikiem. Istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru mogło dojść do rozprzestrzenienia się szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Chociaż jeszcze po południu nie stwierdzono skażenia powietrza w okolicy, które zagrażałoby życiu lub zdrowiu, poinstruowano mieszkańców, aby pozostali w domach, zamknęli okna i wyłączyli urządzenia wentylacyjne – informuje Radio ZET.

Z powodu dużego zachmurzenia zanieczyszczenie powietrza nie jest widoczne na zdjęciach satelitarnych. Jak informuje IMGW, zanim chmura dotrze do granic Polski, koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, dzięki opadom deszczu.

Z najnowszych prognoz opartych na modelu GFS wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godzinach porannych (7-9 rano). Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również „wypłukaniu” przez opady deszczu – podaje IMGW.