Rafał Trzaskowski straci stanowisko? PiS ma plan by odbić Warszawę?!

Rafał Trzaskowski straci stanowisko?

Rafał Trzaskowski straci stanowisko?

A to numer. PiS bierze się za PO i Rafała Trzaskowskiego! Jak twierdzi „Gazeta Prawna” partia rządząca ma w planach projekt ustawy o podziale województwa mazowieckiego, a rozważane są dwie podstawowe wersje.

Parę dni temu „Dziennik Gazeta Prawna” pisał, że partia rządząca zamierza wkrótce przedstawić projekt dotyczący wyodrębnienia stolicy z woj. mazowieckiego. Co ciekawe po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prace nad projektem tej ustawy ruszyły z kopyta i mają już być na ukończeniu. To, że analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane potwierdził później szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Ponoć Prawo i Sprawiedliwość rozważa dwa warianty. Pierwszy określona przez „DGP” jako „miękki”, zakłada wyodrębnienie z Mazowsza stołecznego obszaru metropolitalnego (stolica i dziewięć sąsiadujących powiatów). Ten wariant ma zakładać równocześnie funkcjonowanie rady miasta i rady metropolitalnej, która byłaby równorzędna z sejmikiem województwa.„W PiS twa dyskusja, czy w takim przypadku potrzebne byłoby powołanie nowego wojewody i czy prezydent miasta nie powinien być wybrany na nowo (przez mieszkańców stolicy i sąsiednich powiatów)” – czytamy w „DGP”.

To rozwiązanie miałoby ułatwić PiS-owi odbicie Warszawy z rąk Platformy Obywatelskiej.

Druga wersja planu zakłada utworzenie 17. województwa.

„Wówczas jesienią odbyłyby się wybory do obu sejmików – warszawskiego i mazowieckiego. Powołany byłby też nowy wojewoda i wszystkie niezbędne instytucje – pisze „DGP”.

Jak czytamy, w „najbardziej radykalnym rozwiązaniu” był nawet pomysł ponownych wyborów władz Warszawy. Czy dni Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta Warszawy są policzone?

Źródło: Gazeta Prawna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *