Skandal. Polacy wyburzą zabytkowy most dla zachcianki Hollywoodu! Co to ma być!

Tom Cruise mem Źródło: Pinterest

Tom Cruise mem Źródło: Pinterest

To po prostu nie mieści się w głowie! Zabytkowy, liczący 114 lat, most nad Jeziorem Pilchowickim ma zostać wysadzony na potrzeby filmu „Mission: Impossible 7”. Tom Cruise, grający w produkcji główną rolę, ma pojawić się w Polsce w sierpniu na czas realizacji zdjęć do filmu.

Sprawa budzi ogromne kontrowersje. Samo to, że wyburzony ma być ponad stuletni zabytek woła już o pomstę do nieba. To jednak nie wszystko. Polska nie będzie miała z tego tytułu żadnych korzyści. Raz, że nikt nie przyjedzie przecież oglądać wyburzonego mostu, a dwa, że nikt się nie dowie, że do wyburzenia doszło w Polsce.

Akcja filmu rozgrywa się bowiem w Szwajcarii. Szwajcarzy jednak nie pozwolili na wyburzenie u siebie żadnego starego mostu.Szwajcarzy najwyraźniej nie dbają aż tak o względy Amerykanów. Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, na Facebooku opisywał, że „urzędnicy i politycy jak usłyszeli hasło „Hollywood”, „Paramount Pictures”, „Tom Cruise”, to dostali małpiego rozumu”.

– Pierwsza w tym temacie zaczęła działać fundacja z Jaworzyny Śląskiej, która wyczuła pismo nosem. Oni zgłosili ten most do wpisania na listę zabytków, bo okazało się, że on jest w rejestrze, a nie wykazie zabytków. W tym drugim przypadku ochrona jest mocniejsza – powiedział Rachwalski portalowi NaTemat.

– 13 grudnia producent i reżyser filmu z USA zjawili się tam na miejscu i oglądali obiekt. Byłem pewny od marca, co się dzieje – dodał Rachwalski.

– Wiele osób z różnych pobudek planuje działania, bo chodzi tu o podejście do dziedzictwa. Dla ludzi mieszkających na Dolnym Śląsku i w ogóle na ścianie zachodniej, to taki sam symboliczny obiekt jak Wawel. Niestety dla niektórych to tylko poniemiecki złom, który być może wysadzą Amerykanie – ubolewa.

Twórcy filmowi twierdzą, że mają po swojej stronie polski rząd i resort Piotra Glińskiego.

– Współpracujemy z Ministerstwem Kultury. Mamy pomoc państwa. Nie popełnimy żadnego przestępstwa. Wszystko będzie zgodne z polskim prawem – stwierdził z kolei Robert Golba, prezes firmy Alex Stern, która szykuje się do realizacji zdjęć w Polsce do „Mission: Impossible 7”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *