0

Jest wabik na wyborców. Zlikwidują 500 i dadzą 700+? Tadeusz Kościński: Polskę stać

Share

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że państwo stać na finansowanie programów socjalnych i gdyby była taka potrzeba, to można byłoby wprowadzić np. 700+ zamiast obecnego 500+.

W Polsat News Kościński zapewniał, że sytuacja finansowa państwa jest dobra. Zaznaczył, że finansowanie przez podatników programów socjalnych takich, jak 500+, 13 czy 14 emerytura jest ważne.

Polskę stać na programy socjalne. To poważne wydatki, ale te pieniądze wrócą na rynek. Ważne byśmy nie obniżali liczby pieniędzy, które trafiają do konsumentów. Jeśli będą kupować, sklepy będą miały obroty, zapłacą więc podatki – przekonywał minister Kościński.

Kontrowersyjny minister dodał, że podniesienie 500+ do 700+ „nie zrujnowałoby” budżetu.

Na 700+ pieniądze by się znalazły, ale zawsze kosztem czegoś. Tak długo, jak nie podniesiemy podatków, a nie mamy takich planów, trzeba byłoby komuś zabrać, aby innemu dać. To nie są kwoty, które zrujnują budżet, ale utrudnią działanie w innych celach – twierdził minister Tadeusz Kościński. – Zrobiłbym wszystko, co mogę, aby spełnić taką prośbę – dodał w odpowiedzi na pytanie, czy pomógłby premierowi wprowadzić taki program.