0

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Konfederacja WPROST! „To jest absolutny skandal! Kto poniesie za to karę?!” [WIDEO]

Share

Doszło do katastrofy ekologicznej na Odrze, wyławiane są tony martwych ryb! W wodzie wykryto duże stężenie rtęci. „To jest absolutny skandal! Katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę! Kto poniesie za to karę?! Czy państwo polskie jest w stanie pociągnąć do odpowiedzialności przynajmniej za tak skandaliczną sytuację?” – pisze w mediach społecznościowych Konfederacja.

Rzaka Odra umiera na naszych oczach. Ludzie widzą tysiące martwych ryb, które są wyrzucone na brzegi Odry. Ludzie mówią, że wokół rzeki śmierdzi rozkładem, a władze „pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki.

„W Odrze pływa tylko śmierć” – pisze niemiecki dziennik „Bild”. W rzece miano widzieć również martwe bobry i ptaki.

„W środę miasto Frankfurt nad Odrą po raz pierwszy wydało ostrzeżenie o zagrożeniu: nadal nie było jasne, czy woda została skażona. W wodzie od dawna pływały martwe sumy, karpie, sandacze, leszcze i płocie – było ich tak dużo, że wypływały w stosach” – czytamy dalej w „Bild”.

Próbki pobrała agencja ochrony środowiska Brandenburgii. Dokładne wyniki mają być znane w piątek. Regionalny nadawca radiowo-telewizyjny rbb podał jednak, że w wodzie znaleziono rtęć; wartości były tak wysokie, że nie można było wyświetlić wyniku testu i trzeba było powtórzyć badanie.

Przewodniczący klubu wędkarskiego Morgenroete w Lebus Klaus Lehmann mówił dziennikowi, że:

– Katastrofa zaczęła się we wtorek. Dla wędkarza jest to nieskończenie smutne (…) – stwierdził.

Konfederacja żąda wyjaśnień

„Z Odry wyławiane są tony martwych ryb. Problem narasta co najmniej od 26 lipca i pomimo upływu kilkunastu dni rządowe służby nie są w stanie ustalić pochodzenia trucizny ani sprawcy zatrucia. Czyli właściwie po co są WIOŚ i Wody Polskie?” – pisze na Twitterze Krystian Kamiński.

„Kto jest odpowiedzialny za to, że z Odry wyławiane są tony martwych ryb? Za taką zbrodnię przeciwko środowisku i sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego powinna być kara dożywotniego pozbawienia wolności” – dodał poseł Konfederacji.