0

Kazimiera Nogajówna nie żyje. Polska aktorka miała 89 lat

Share

Kazimiera Nogajówna nie żyje. Polska aktorka znana między innymi ze współpracy z Agnieszką Holland miała 89 lat.

Kazimiera Nogajówna była znaną polską aktorką teatralną i filmową. W 1953 roku zadebiutowała w zielonogórskim Teatrze Ziemi Lubuskiej. W ciągu swojej kariery występowała w wielu teatrach takich, jak: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Dramatycznym w Szczecinie, Dramatycznym w Poznaniu, Polski w Poznaniu, Nowym w Łodzi, Nowym w Poznaniu czy Polskim w Bydgoszczy. Otrzymała nagrodę za rolę Zofii w przedstawieniu „Lament” oraz trzykrotnie zdobyła nagrody aktorski na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w filmie “Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland w 1978 roku. Zagrała też w “Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego oraz “Gwałcie” Marcina Aziukiewicza.

Nogajówna zmarła 7 sierpnia w wieku 89 lat. Informacje o jej śmierci przekazano m.in. na facebookowej stronie “Filmy polskie lt 1945-1989”.

Smutna wiadomość. Wczoraj odeszło dwóch aktorów, Kazimiera Nogajówna (89 l.) (…) Pani Kazimiera przez większość swojego życia była związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Występowała również m.in. w Bydgoszczy, Szczecinie, Zielonej Górze, Kaliszu i Łodzi. Wystąpiła w kilku filmach, m.in. w „Aktorach prowincjonalnych”, „Był jazz” oraz „Przypadku” – czytamy.

Słynną aktorkę pożegnała m.in. Agnieszka Holland, która nazywała Nogajównę swoją muzą.

Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuję, że się z nią już później nie spotkałam… moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie jak nowocześnie Ona tam grała… – napisała na Facebooku.