0

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Ekspert wskazuje datę i warunki pokoju

Share

Wiosną zobaczymy wiele gestów 'dobrej woli’ i początek procesu negocjacyjnego – twierdzi Wiktor Andrusiw, były doradca szefa MSW Ukrainy i dyrektor wykonawczy Ukraińskiego Instytutu Przyszłości.

Zdaniem eksperta, najbardziej optymistyczny aczkolwiek cały czas realny, jest scenariusz według którego Federacja Rosyjska zdecyduje się na wycofywanie wojsk i negocjacje pokojowe w maju 2023 roku.

Towarzyszyć temu będzie zakończenie działań wojennych i wycofywanie wojsk rosyjskich z szeregu okupowanych terytoriów. Negocjacje pokojowe dobiegną końca mniej więcej w maju – stwierdza

Jednocześnie, zdaniem Andrusiwa, rozmowy pokojowe opierać się będą postulaty, które będą akceptowalne dla obydwu stron, choć na chwilę obecną mogą być abstrakcyjne dla obywateli obydwu krajów.

Rosja zrezygnuje z postulatów denazyfikacji i odzyskania pełnego terytorium Donbasu, przejmie na siebie odpowiedzialność za odbudowę Ukrainy przy zniesionych sankcjach. Ukraina odmówi przystąpienia do NATO, odbijania Donbasu i Krymu – przewiduje.

Jeśli w styczniu Putin zobaczy, że jego perspektywy finansowe są na skraju bankructwa, prowadzenie wojny zacznie tracić sens – dodaje.