0

Kissinger ALARMUJE! „Ameryka jest na krawędzi wojny z Rosją i Chinami”

Share

Były sekretarz stanu alarmuje, że USA są „na krawędzi wojny” z Rosją i Chinami. „Wszystko, co możemy teraz zrobić, to nie zwiększać napięć i tworzyć nowe opcje” – powiedział.

99-letni polityk w wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że amerykańscy przywódcy mają „kłopoty z określeniem kierunku” swojej polityki w obecnej konfiguracji geopolitycznej. To jego zdaniem prowadzi do wzrostu globalnych napięć.

– Jesteśmy na krawędzi wojny z Rosją i Chinami w kwestiach, które częściowo stworzyliśmy. Wszystko, co możemy teraz zrobić, to nie zwiększać napięć i tworzyć nowe opcje, a do tego trzeba mieć jakiś cel – powiedział Kissinger.

Kissinger jest zdania, że amerykańscy przywódcy i wyborcy mają dziś problem z oddzieleniem „osobistych relacji z przeciwnikiem” od utrzymywania stabilnych rozmów dyplomatycznych.

– Myślę, że obecne przywództwo ma duże problemy z określeniem kierunku [polityki – przyp. red.]. Przesadnie reaguje ono na chwilowe emocje – dodał geopolityk.

Ukraina wejdzie do NATO?

Kissinger powiedział, że Ukraina powinna oddać część swojego terytorium Rosji. Po fali krytyki zmienił jednak swoje stanowisko w tej sprawie oraz w kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO.

– Opowiadałem się za pełną niepodległością Ukrainy, ale uważałem, że najlepszym dla niej wyjściem będzie opcja finlandyzacji – powiedział Kissinger.

– Teraz uważam, że w taki czy inny sposób, formalnie lub nie, Ukrainę należy w następstwie tego traktować jako członka NATO – dodał.

Źródło: Wall Street Journal