0

Kolejna WOJNA w Europie! Prezydent podpisał dekret o MOBILIZACJI

Share

Prezydent Republiki Górskiego Karabachu Araik Aratiunjan podpisał dekret o częściowej mobilizacji – informuje portal News.am powołując się na służbę prasową prezydenta. To kolejne napięcie militarne w spornym regionie Górskiego Karabachu.

Według doniesień mediów nieuznawanej republiki ormiańskiej, sytuacja związana jest z aktywnością żołnierzy Azerbejdżanu w tym regionie. 1 sierpnia mieli oni przeprowadzić atak na pozycje sił zbrojnych Republiki Górskiego Karabachu w północnej i północnozachodniej części linii rozgraniczenia.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu zaprzeczyło doniesieniom i jakimkolwiek agresywnym działaniom ze strony swoich żołnierzy.

3 sierpnia od godziny 09:00 jednostki azerbejdżańskie, rażąco łamiąc reżim zawieszenia broni, ostrzeliwały pozycje bojowe Armii Obrony [Górskiego Karabachu] i miejsce stałego rozmieszczenia jednej z jednostek wojskowych. Oprócz broni strzeleckiej różnego kalibru przeciwnik używał także moździerzy, granatników i dronów uderzeniowych, w wyniku czego śmiertelnie ranni zostali żołnierze kontraktowi Gurgen Galerowicz Gabrielian i Artur Juriewicz Chaczatrian – oświadczenie sił Stepanakertu cytowane przez news.am.

W tym przypadku siły azerskie potwierdziły atak, w którym obrażenia odniosło także 14 ormiańskich żołnierzy. Dowodem jest także nagranie z drona, które opublikowane zostało w serwisie Youtube.