0

Kolejna WOJNA w Europie?! Serbia gromadzi WOJSKA przeciw Kosowowi! Jest reakcja NATO: „Jesteśmy gotowi do interwencji!

Share

Jesteśmy gotowi do interwencji, gdyby zagrożona była stabilność północnego Kosowa – czytamy w komunikacie wydanym przez NATO. To odpowiedź Sojuszu na rosnące napięcie na granicy Serbii i Kosowa.

Przypomnijmy, w niedzielny wieczór w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje o pilnym gromadzeniu oddziałów wojsk serbskich wokół granicy. Na niektórych drogach miały też powstać blokady.

W niektórych miastach przygranicznych, od strony Kosowa, usłyszeć można było syreny alarmowe. Zamknięte zostały także przejścia graniczne.

Warto podkreślić, że w ostatnich dniach ze strony rządu w Belgradzie zaczęły pojawiać się alarmujące wpisy dotyczące „denazyfikacji Bałkanów”.

Denazyfikacja to proces wykorzeniania ze społeczeństwa nazizmu jako ideologii. Serbowie, jako największe ofiary nazizmu, w przeciwieństwie do naszych sąsiadów, którzy witali nazistów jako wyzwolicieli, mogą pomóc każdemu, kto chce, w denazyfikacji – pisał Wołodymyr Djukanovych, jeden z najważniejszych polityków partii rządzącej.

Sojusz Północnoatlantycki kilka godzin po doniesieniach wydał krótki komunikat, w którym zapewnił, że siły znajdujące się w Kosowie są gotowe do reakcji, jeśli takowa będzie potrzebna.

Jesteśmy gotowi do interwencji, gdyby zagrożona była stabilność północnego Kosowa – oświadczono.

W Kosowie obecnie prowadzona jest stabilizacyjna misja Kosovo Force (KFOR). Na terenie kraju znajdują się między innymi włoscy żołnierze.