4

Kolejne spotkanie Rady Medycznej! Co ustalono i zaproponowano Morawieckiemu? Znamy szczegóły…

Share

Podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18 roku życia – to główne ustalenia po spotkaniu Rady Medycznej przy premierze. Informację o szczegółach spotkania przedstawił dr Konstanty Szułdrzyński.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową „ekspert” podkreślił, że stanowisko Rady Medycznej jest w przypadku kolejnej dawki bardzo jasne.

Rząd przychyli się do naszej rekomendacji w tej sprawie. Taka możliwość zostanie w najbliższym czasie uruchomiona dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, którzy drugą dawkę przyjęli sześć miesięcy temu – ujawnił dr Szułdrzyński.

W trakcie spotkania pojawiły się także kwestie wprowadzenia lockdownu na terenie całego kraju lub w wybranych regionach. Jak się okazuje, pomimo że Rada Medyczna jest zgodna co do zaostrzania obostrzeń wobec osób niezaszczepionych, to jednak nie rekomenduje wprowadzania lockdownu.

Widzimy wszyscy, że jest z tym bardzo źle. Moim zdaniem, tak jak i innych przedstawicieli Rady, obecny poziom uodpornienia społeczeństwa – przy realnym stosowaniu się do tych prostych zasad – pozwalałby panować nad epidemią. A na pewno ograniczyłby duże wzrosty. Nie należy się spodziewać wielkich ograniczeń epidemicznych. W Europie w zasadzie już żadnego kraju nie stać na lockdown i tak drastyczne metody walki z tą chorobą. Poza tym wszyscy są już tą epidemią bardzo zmęczeni. Trudno oczekiwać, że drastyczne restrykcje by zadziałały, jeżeli nawet przepis o noszeniu maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie jest respektowany – stwierdził członek Rady.

Zdaniem doktora Konstantego Szułdrzyńskiego obecnie trzeba się skupić na wyegzekwowaniu istniejących przepisów. To pozwoli ograniczyć rozwój epidemii.

By w ogóle myśleć o zaostrzaniu reguł dla osób niezaszczepionych, to najpierw trzeba wrócić do przestrzegania obecnie obowiązujących przepisów. A chyba wszyscy widzimy wokół, że są one martwe dla wielu osób – wskazał.