1

Kolejni „eksperci” straszą PESYMISTYCZNYM scenariuszem! 20 tys. zakażeń dziennie, 30 tys. w szpitalach

Share

Ponad 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie i nawet 30 tysięcy osób w szpitalach – to czarny scenariusz przedstawiany przez zespół covidowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak informuje portal RMF FM, „eksperci” ostrzegają, że w Polsce nadal realna jest powtórka z wiosny 2021 roku, kiedy to liczba osób z pozytywnym wynikiem testu osiągała nawet kilkadziesiąt tysięcy dziennie.

To oznacza, że scenariusz z wiosny tego roku niestety cały czas jest realny – podkreśla doktor Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzeba pamiętać, że na wiosnę obowiązywały bardzo mocne restrykcje, wiele miejsc było zamkniętych: licea, uczelnie, druga rzecz to specyfika wariantu delta, który jest znacznie bardziej zakaźny, daje też większy współczynnik hospitalizacji – dodaje.

Zdaniem przedstawicieli zespołu covidowego, sytuację może zmienić poziom wyszczepienia społeczeństwa oraz ewentualnego wprowadzania obostrzeń regionalnych.

Każdy tysiąc osób zaszczepionych to 2-3 zgony mniej. To ma duże znaczenie. Jeśli poziom wyszczepienia osiągnąłby 90 procent to większość infekcji byłaby reinfekcjami, zdecydowanie łagodniejszymi, nie odebralibyśmy tego jako falę – dodaje doktor Rakowski.

Źródło: RMF FM